Artykuły

Zmiany klimatyczne postępują, jest coraz cieplej, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, a poziom oceanów podnosi się. Czy Polacy mogą spać spokojnie? Dotarliśmy do raportu, który ujawnia w jakim stopniu jesteśmy przygotowani na globalne ocieplenie.

więcej

Klimat, jakiego dziś doświadczamy, panuje na Ziemi co najmniej miliard lat. W tym okresie atmosfera ma w miarę stabilny skład, a na Ziemi istnieje wszystko to, co wpływa na różnorodność pogody i następstw por roku. Od miliarda lat Ziemia utrzymuje to samo nachylenie do ekliptyki (płaszczyzny orbity wokółsłonecznej), tę samą odległość od Słońca i prędkość ruchu obiegowego oraz wirowego.

więcej

Głodujące misie koala, bezdomne błazenki i bezdzietne foki - to tylko niektóre gatunki, które poniosą ogromne straty w wyniku globalnego ocieplenia. Ich listę przedstawiła na konferencji klimatycznej w Kopenhadze Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

więcej

Atmosfera to tak naprawdę cienka ochronna osłona. Stosunek jej grubości do wielkości Ziemi można porównać do skórki sporego jabłka. Obecna temperatura powierzchni Ziemi jest wynikiem równowagi pomiędzy dochodzącym do niej promieniowaniem słonecznym a uchodzącym z niej promieniowaniem podczerwonym.

więcej