O Projekcie

Nie tylko wnuków ale i dziadków martwią niespotykane do tej pory zjawiska pogodowe w Polsce. Czy jest to efekt zmieniającego się klimatu? Dzięki Projektowi „Rok dla klimatu” seniorzy, a w szczególności Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku będą mogli dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu i razem z wnukami aktywne zaangażować się w działania redukujące ich skutki.

Zapraszamy do udziału w Projekcie i korzystania z jego materiałów edukacyjnych!

Dlaczego warto mówić o zmianach klimatu?

„Za moich czasów zima to była zima a lato to lato. A co się teraz wyprawia? Czy  kto kiedyś słyszał u nas o trąbach powietrznych?  Co to jest to ocieplenie klimatu?  Czy my mamy na to wpływ? Czy możemy coś z tym zrobić?  Jedni mówią, że tak a inni, że nie. Kto mi to w końcu wyjaśni?” To tylko kilka z ważnych pytań jakie można usłyszeć na spotkaniach ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku – reprezentantami wielkiej grupy społecznej osób w wieku 55+. Wśród seniorów, którzy swoje wykształcenie zdobywali w czasach gdy  nawet  w naukowych publikacjach temat „globalnego ocieplenia” i jego skutków jeszcze się nie pojawiał -  zagadnienia te są wyjątkowo słabo znane. Dla tego tak duże zaciekawienie budzi  ten temat, przy równoczesnym braku stosownych  materiałów skierowanych  do osób starszych i poruszających  te zagadnienia w sposób przystępny i  odnoszący się do praktyki dnia codziennego.

Dlatego celem projektu jest dostarczenie osobom starszym podstawowej wiedzy na temat  klimatu i jego komponentów oraz wyjaśnienie zjawiska efektu szklarniowego i  czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. Niezbędne jest wyjaśnienie różnych zjawisk klimatycznych i powodów ich  zwiększającego się  nasilenia i nieprzewidywalności.  Ukazana zostanie historia zmian klimatu  i dynamika wzrostu temperatury w ostatnim półwieczu. Na tym tle omówione zostaną konsekwencje zmian klimatu dla ludzkości i przyrody. Wpływ na rośliny i zwierzęta  i całe ekosystemy a w efekcie  na  dziedziny ludzkiej gospodarki korzystającej z zasobów przyrody  takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Szczególny nacisk będzie położony na konsekwencje  zmian klimatu dla zdrowia.

 

Jakie działania i zabawy proponujemy seniorom?

Proponujemy zabawy i edukację dla seniorów przez cały 2015 rok a w szczególności:

  •       Szereg materiałów edukacyjnych do wykorzystania w domu i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku: publikacje, artykuły, prezentacje filmowe dostępne na naszej stronie. Zachęcamy do wspólnych przygód klimatycznych z dziećmi – wnukami lub zaprzyjaźnionymi grupami przedszkolnymi lub szkolnymi
  •            Cykl artykułów w magazynie „Żyjmy Dłużej”
  •            Akcję „Widzę, wiem, działam dla klimatu” – zabawę dedykowaną Uniwersytetom Trzeciego Wieku, dzięki której zaangażujemy Słuchaczy i ich rodziny. W Akcji weźmie udział aż 40 Uniwersytetów!
  •            Wielki konkurs fotograficzny dla Słuchaczy wszystkich polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku z atrakcyjnymi nagrodami