Aktualności

Inspiracje: ekologiczne projekty realizowane z dziećmi na UTW w Warce

Ekoanimatorki z UTW w Warce podzieliły się z nami zrealizowanymi u siebie projektami edukacji ekologicznej, w części inspirowanymi projektem "Rok dla klimatu".

 

PROJEKT  „ WYGODNA EKOLOGIA”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce  działający w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 realizowali projekt  ekologiczny. Warecki UTW działa prężnie i zrzesza wszystkich seniorów starszych i młodszych spragnionych wiedzy wszelakiej. Zajmują się także rękodziełem, turystyką, sztuką i współpracą z dziećmi. Nie są także początkującymi w pozyskiwaniu i realizowaniu projektów . W ramach CWALS zrealizowali projekt „WYGODNA EKOLOGIA”.Był realizowany przez grupę Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy do jego realizacji zaprosili dzieci, ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej.

Mówiąc szczerze metoda malowania na tkaninie była dla wszystkich nową techniką, ale jakże interesującą. Zdobywając wiedzę podczas wykładów na UTW, mamy potrzebę zdobywania wiadomości i umiejętności wciąż nowych, ale przecież wiadomo, że to tylko pretekst do bycia i innymi, wzajemnego spotykania się i wspierania .

A jak może to choć w malutki sposób wpłynąć na nasze środowisko, to tym większa przyjemność. Od wielu lat UTW pomaga dzieciom uczęszczających do naszej świetlicy i największym dla nas szczęściem jest możliwość wywołania uśmiechu i radości w tych małych istotach.

Otrzymaliśmy dotację z  „INICJATYWY SENIORSKIEJ 2014”, do  której przystąpiliśmy dzięki inicjatywie  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Podczas tych warsztatów poznaliśmy problemy, bazę innych seniorów działających w naszym powiecie w różnych środowiskach, uczyliśmy się siebie słuchać i dostrzegać problemy innych. Ale najbardziej naszą grupę ciągnęło do działania i dzielenia się zdobytą wiedzą w naszych miejscowościach i grupach.

Nasz projekt rozpoczęły wykłady oddzielnie dla UTW i dzieci ze świetlicy n/t  – Wygodnej ekologii .

Po wykładzie bardzo czytelnym i zawierającym najważniejsze informacje –zachęcaliśmy do segregacji śmieci i dbanie o swoje środowisko .Najważniejszą dla nas ideą w tym projekcie było zastąpienie popularnej foliówki – torbami lnianymi wielokrotnego użytku a w dodatku ozobionych wg. własnego pomysłu i różnymi technikami.

Następnie zamówiliśmy farby, szablony, stemple oraz torby z materiały. Podczas zajęć świetlicowych dzieci same projektowały wzory na swoje torby – tworząc je na papierze  kredkami ołówkowymi.

 

 

Natomiast dorośli na spotkaniu malowali swoje torby wykorzystując gotowe elementy, stemple i tworząc własne obrazy. Kilka toreb było ozdabianych szydełkowymi wzorami i kwiatami, były również wykorzystane materiały . Następnie każdy zabrał swoją torbę do domu, gdzie należało ją wyprasować przez  pergamin.

 

Na 2 grudnia zaplanowaliśmy wspólne Andrzejki i wtedy spotkały się obie grupy, seniorzy wcześniej przygotowali smaczne kanapki, sałatki, przygotowany stół zastawiony owocami, słodyczami i ciastami zachęcał do wspólnego poczęstunku. Ale ten dzień rozpoczął się wernisażem wystawy – wszystkich toreb – oglądaliśmy te wykonane przez dorosłych i  przez dzieci .Następnie   wróżby Andrzejkowe – były buty, wrzucanie grosika – aby spełniło się marzenie, były wróżby na przyszłość z wybranych balonów, wróżby z kart …

Przy wesołej muzyce wspólnie częstowaliśmy się, rozmawialiśmy i bardzo miło spędziliśmy czas.

Nasze relacje wciąż się zacieśniają, stajemy się wielką rodziną i choć między pokoleniami są duże różnice, cały czas uczymy się siebie i wymieniamy się doświadczeniami. Projekt nasz się zakończył – nosimy po zakupy wykonane przez nas torby – każdy zabrał ją do swojego domu.

A dwie wspólnie ozdobione przez dzieci- pozostały na świetlicy-  służą im do codziennych zakupów.

Projekt realizowany był  w listopadzie 2014 r. a zakończył się Andrzejkami  w dniu 2 grudnia 2014 .

Uczestnikami było 26 studentów UTW oraz 24 dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej działającej w CeSiR.

  

 

EKOLOGIA – ZAJĘCIA W ŚWIETLICY OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZEJ

działającej w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce – 24.02.2015 r.

 

Dzieci po wejściu do Sali zastały straszny bałagan i zaczęły sprzątać. Do przygotowanych pojemników powkładały: szkło, plastik , makulaturę i zakrętki plastikowe. Rozmowa o ekologii , oszczędzaniu prądu, wody – była tematem wiodącym. Następnie dzieci wybrały  rysunki, które wg. nich są najbardziej potrzebne i ważne -  w ten sposób powstała gazetka ścienna. Jej zadaniem będzie przypominanie jak zachowywać się zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

 

 

 

Następne zajęcia wkrótce. Będziemy robić Marzannę z makulatury i różnego rodzaju torebek.
Opracowała: Grażyna Jagiełło

Nasze działania są zainspirowane konferencją ”Rok dla Klimatu” i materiałom jakie otrzymaliśmy z Fundacji Ziemia i Ludzie .Dzięki Państwu  możemy propagować  i dbać o własne środowisko .

Bardzo dziękujemy pani Ewelinie Skoczeń

za profesjonalizm i wielkie serce.

Grażyna Jagiełło i Krystyna Pączek – UTW w Warce.