Aktualności

Inspiracje: Warsztaty w Myśliborzu

„NAJWIĘKSZYM   BŁĘDEM  JEST  MYŚLENIE,

ŻE  MOGĘ  ZROBIĆ  BARDZO  MAŁO, 

WIĘC  NIE ROBIĘ NIC”

 

 

Pamiętacie Państwo znakomity wykład p. dr Grażyny Jaworskiej, ekoanimatora z Fundacji „Ziemia i Ludzie”? Nasza Prelegentka mówiła o niepokojących konsekwencjach zmian klimatu. Przekonywała, że każdy z nas, w warunkach domowych,  może przyczynić się do zahamowania, czy przynajmniej spowolnienia tych niekorzystnych zjawisk.

Temat ten nadzwyczaj interesująco rozwinęła p. Krystyna Matuszak, ambasadorka i uczestniczka programu „Rok dla klimatu”. W zorganizowanych  w dniu 20 października warsztatach uczyła nas, jak na co dzień możemy wpłynąć  na zmianę klimatu.

To były naprawdę świetnie zorganizowane zajęcia. Po krótkim przypomnieniu wiadomości z zakresu wiedzy o klimacie –podzieliłyśmy się na grupy.Każda grupa otrzymała zagadnienie do przedyskutowania a następnie hasłowego przedstawienia wniosków z dyskusji na planszach. A tematy nie były łatwe:

- Co to jest efekt cieplarniany

- Zmiany klimatyczne w polskich lasach

- Odnawialne źródła energii

- Oszczędzanie energii.

Liderki grup z pasją i ogniem omawiały później wypracowane wnioski, a pozostali uczestnicy aktywnie włączali się do dyskusji. Późniejszy panel dyskusyjny pod hasłem „Dlaczego musimy oszczędzać energię” rozgrzał nas do czerwoności!

Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie „W każdym wieku tworzymy klimat” i wspólnie podjęliśmy wyzwanie:

 „Oszczędzaj, wyłączaj, odzyskuj, idź pieszo”.

… Bo  to nie prawda, że jeśli nie możemy zrobić dużo, to nie musimy zrobić nic…

 

 Dziękujemy za relacje EkoAnimatorce Pani Krystynie Matuszak