Aktualności

Inspiracje: wspólne sadzenie drzew przez gimnazjalistów i słuchaczy UTW z Wysokiego Mazowieckiego

28 kwietnia 2015 r. 19 osobowa grupa studentów UTW oraz 23 uczniów z III kl. Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem udali się w podróż do Nadleśnictwa Rudka. Tam powitali nas Sylwester Kowalczuk – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka, Jarosław Krawczyk – Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Błażej Safaryn – Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Rudka.

 

Zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia terenu wokół Nadleśnictwa, gdzie omówiono historię powstania Nadleśnictwa oraz zapoznano z gatunkami fauny i flory występującymi na jego terenie. Następnie udaliśmy się do Leśnictwa Wdowin, gdzie czekali już na nas Jacek Adamczyk – Podleśniczy Leśnictwa Wdowin i Adam Moczulski – Leśniczy Leśnictwa Wdowin. W tym Nadleśnictwie mieliśmy za zadanie w ramach „odnawiania lasu” posadzić drzewa liściaste – lipy. Pokazano nam jak należy sadzić drzewka. W ciągu 1,5 godz. na powierzchni 0,46 ha posadziliśmy 450 lip.

Po zakończeniu pracy Błażej Safaryn wręczył Prezes UTW Mariannie Kaczanawicz i Katarzynie Bartłomiejczuk certyfikaty oraz poprosił obie panie o wbicie tabliczki pamiątkowej, informującej kto i na jakiej powierzchni sadził drzewa. Wszyscy ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.

Dalsza część spotkania odbyła się w Gospodarstwie Szkółkarskim Koryciny. Tam przygotowano nam gorący poczęstunek (bigos, kiełbasę z ogniska, wyśmienite ciasta i smaczną herbatę cynamonowo-pomarańczową). Błażej Safaryn zagrał na rogu sygnał na powitanie i na poczęstunek, Jacek Moczulski, który jest sokolnikiem przyniósł sowę płomykówkę, z którą robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Wszystko co miłe kiedyś się kończy i nadszedł czas powrotu. Wracaliśmy do domu trochę zmęczeni, ale w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

Dziękujemy za relację Pani Krystynie Wódz, EkoAnimatorce Projektu "Rok dla klimatu"