Aktualności

Konferencja Podsumowująca Projekt juz za nami!

12 maja odbyła się Konferencja Podsumowująca Projekt "Rok dla klimatu" Uczestniczyło w niej blisko 100 seniorów z całej Polski - przedstawicieli UTW biorących udział w projekcie i gości z mazowieckich Uniwersytetów.

 

Konferencja miała miejsce w Pałacu Kultury i Nauki, w historycznych salach im. Rudniewa i Broniewskiego.

Konferencja rozpoczęła się powitaniem przedstawicieli UTW i zaproszonych gości. W trakcie Konferencji mieliśmy przyjemność wysłuchania wystąpień 3 prelegentów:

"Rewolucja energetyczna. Droga do przyszłości." Marcina Popkiewicza, redaktor portalu „Nauka o klimacie”

 

„Rola wybranych naturalnych procesów z rejonu Arktyki mogących wpływać na globalne zmiany klimatu" prof. Piotra Głowackiego z Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN 

„Czy klimat wymaga od Ciebie ochrony?” dr Witolda Lenarta z Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego

 

Następnie Pani Ewelina Skoczeń omówiła przebieg projektu i działania realizowane w ramach Akcji "Widzę, wiem, działam dla klimatu" na UTW.

 

W ramach części Konferencji poświęconej Edukacji na rzecz ochrony klimatu na UTW, pokazującej przykłady dobrych praktyk  odbyły się prezentacje przedstawicieli UTW: Pani Marianny Kaczanowicz z UTW w Wysokiem Mazowieckiem i Pani Alicji Rycielskiej z Mińskiego UTW, ze Stowarzyszenia "Radość Trzeciego Wieku". Obie Panie opowiedziały, jakie działania realizowały wraz z innymi słuchaczami na swoich UTW.

Pani Marianna przedstawiła wzorcową realizację Akcji, uwzględniającą wykłady, spotkania z dziećmi, młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi, realizację Dzienniczka działań dla klimatu i Konkursu wiedzy o klimacie, wycieczki do lasu połączone z sadzeniem drzew i zwiedzanie ekologicznych inwestycji w mieście.

Pani Alicja opowiedziała o lokalnej inicjatywie ekologicznej zrealizowanej przez słuchaczy Mińskiego UTW w ramach siostrzanego projektu "Mam prawo wiedzieć i działać" W ramach inicjatywy słuchacze zakupili i posadzili piękne rośliny wzdłuż zaniedbanej alejki w centrum miasta, tworząc z niej Aleję Radości Trzeciego Wieku. Mimo smutnego wydarzenia - część roślin została skradziona tuz po zasadzeniu, inicjatywa miała radosny finał. Kradzież wywołała oburzenie lokalnej społeczności i aktywny odzew. Poruszone kradzieżą dzieci wraz z rodzicami posadziły kwiatki na miejscu skradzionych roślinek, znalazł się też sponsor, który dokupi nowe krzewy i drzewa.

 

Na zakończenie odbyła się symboliczna ceremonia. Przedstawicielki obu UTW, reprezentując jednocześnie wszystkie 40 UTW biorące udział w projekcie, otrzymały certyfikaty zakończenia z sukcesem projektu „Rok dla klimatu”.  Pozostałe UTW otrzymają swoje Certyfikaty bezpośrednio w swoich siedzibach.

 

Jednocześnie w Sali Broniewskiego eksponowana była wystawa prac fotograficznych i malarskich nadesłanych na konkurs „W każdym wieku tworzymy klimat”.

 

Więcej zdjęć z Konferencji znajduje się w Galerii.

Uczestnicy mogą się zgłaszać do Fundacji z prośbą o przesłanie wyszystkich zdjęć.